10 найдорожчих книг світу

29.10.2015 14:36

На першому місці «Лестерський кодекс»Леонардо да Вінчі$30,8 млн., 1994 рік, аукціон Christies. Зошит записів Леонардо да Вінчі, зроблених ним за життя в Мілані в 1506-1510 роках. Манускрипт складається з 18 аркушів паперу, списаних з обох сторін і складених таким чином, що разом вони утворили 72-сторінковий зошит. Нотатки Леонардо написані особливим чином, його власним «дзеркальним» шрифтом – прочитати їх можна тільки за допомогою дзеркала. Записи присвячені різним явищам, про природу яких розмірковував Леонардо: чому світиться Місяць, як і чому тече вода в річках, звідки беруться скам'янілості, з чого складаються мінерали і так далі. Зошит також містить велику кількість математичних розрахунків, діаграм і малюнків. «Лестерський» кодекс був названий на честь графа Лестера, який купив манускрипт в 1717 році. У 1980 році зошит у спадкоємців Лестера викупив відомий промисловець, колекціонер Арманд Хаммер. Після його смерті в 1994 році кодекс був виставлений на торги, і був придбаний засновником Microsoft Білом Гейтсом і він періодично виставляє цю книгу в музеях.

На другому «Євангеліє Генріха Лева»вартістю $12,4 млн., 1983 рік, аукціон Sothebys. Манускрипт включає в себе чотири Євангелія, налічує 226 сторінок, оформлених в унікальному стилі ченцями і послушниками бенедиктинського абатства Хельмарсхаузен. Після смерті Генріха Лева манускрипт вважався втраченим. У XIX столітті він був виявлений у Празі, у 1861 році його придбав Георг V, король Ганновера, засновником якого вважається Генріх Лев. П'ятьма роками пізніше Георг V був повалений і втік до Австрії і серед іншого вивіз із собою манускрипт. Далі слід реліквії знову був загублений, але в 1983 році невідомий продавець виставив «Євангеліє Генріха Лева» на торги дому Sothebys. У ході аукціону його власником стала Німеччина – у фінансуванні покупки брали участь федеральний уряд, уряди Баварії і Нижньої Саксонії, а також фонд «Прусська культурна спадщина». Сьогодні манускрипт зберігається в бібліотеці імені герцога Августа в місті Вольфенбюттель (Німеччина).

На третьому місці «Птахи Америки» Джона Джеймса Одюбона, вартістю $8,8 млн., продана у 2000 році на аукціоні Christies. Її перше видання друкувалося в США в 1827-1838 роках, за цей час було випущено всього близько 200 примірників, надрукованих у гігантському форматі, який сам Одюбон назвав «double elephant folio» – кожна сторінка 127 см у висоту. Повний примірник «Птахів Америки» містить 435 розфарбованих вручну відбитків гравюр розміром 90 на 60 см, на яких птахи зображені в натуральну величину. В даний час відомо про існування 119 повних примірників «Птахів Америки», 108 з них зберігаються в різних музеях світу і лише 11 – у приватних колекціях.

Четверте місце посідають «Кентерберійські оповідання» Джеффрі Чосера, продані нааукціоні Christies у 1998 році за $7,5 млн. Унікальний примірник першого видання «Кентерберійських оповідань» Джефрі Чосера, «батька англійської поезії» та одного з родоначальників англійської літератури. Книга видана в 1477 році англійським першодрукарем Вільямом Кекстоном у Вестмінстерському абатстві.
До теперішнього часу збереглося всього 12 відомих примірників першого видання, з яких лише виставлена на Christies книга перебуває у приватній колекції.

На п'ятому місці розмістився «Бестіарій герцога Нортумберлендського», проданий нааукціоні Sothebys у 1990 році за $9,6 млн. Подібних англійських бестіаріїв в усьому світі збереглося не більше 40, до цього бестіарій востаннє виставлявся на аукціон в 1889 році. Крім того, примірник герцога Нортумберлендського – останній, який залишався в приватних руках, а не в музейній колекції.
Біблія Й. Гутенберга посідає шосте місце, її вартість у 1987 році на аукціоні Christies сягнула $7,2 млн. Унікальний примірник Біблії першодрукаря Йоганна Гутенберга, найстарішої з книг, надрукованих за допомогою набору з рухомих літер. А саме її 42-рядковий варіант у форматі in folio, відомий серед бібліофілів як «Біблія Мазаріні», на честь кардинала і першого міністра Франції Джуліо Мазаріні, у паперах якого в 1760 році був виявлений перший примірник такої Біблії. За даними Музею Гутенберга, всього на початку 1450-х років було віддруковано близько 180 примірників 42-рядкової Біблії, з яких до нашого часу збереглися 48, в тому числі 21 – повний. Продана на Christies у 1987 році Біблія – неповна, в цій лише перший том. Покупцем стала японська Maruzen Corporation. Сьогодні цей примірник зберігається в бібліотеці університету Кейо.

На сьомому місці книга Вільяма Шекспіра «Перше фоліо: комедії, хроніки і трагедії», вартістю $5,2 млн. (ціна 2006 року, аукціон Sothebys). Примірник першого видання п'єс Вільяма Шекспіра, виданого в 1623 році Джоном Хемінгом і Генрі Конделом, учасниками шекспірівської трупи. «Перше фоліо» – прийнятий серед бібліофілів термін для позначення книги, її повна назва – «Містера Вільяма Шекспіра комедії, хроніки і трагедії. Надруковано з точних справжніх текстів». У «Перше фоліо» увійшли 36 п'єс Шекспіра, тобто майже всі його п'єси, за винятком «Перікла» і «Двох знатних родичів». До нашого часу збереглося всього 40 повних примірників першого видання, з яких у приватних руках знаходяться лише два, у тому числі проданий на Sothebys.

Книга «Про плодові дерева» Анрі Луї Дюамель дю Монсо, вартістю $4,5 млн. (2006 рік, аукціон Pierre Berge & Associes (Брюссель), посідає восьме місце. Трактат про плодові дерева французького фізика, хіміка, агронома, члена Академії наук Анрі Луї Дюамель дю Монсо (1700-1782) – це прекрасно оформлений двотомник з ілюстраціями цілого ряду відомих художників того часу, які зображують 16 видів фруктових дерев, їх плоди, листя, насіння, фрукти. Даний екземпляр книги був свого часу закуплений в особисту бібліотеку короля Людовика XV, для чого був видрукуваний в особливо розкішному вигляді, із золоченою обкладинкою.
На дев'ятому місці розмістилася «Географія» («Космографія»), Птоломея вартістю $3,99 млн. (2006 рік, Sothebys). Рідкісний примірник першого в світі атласу, надрукованого в 1477 році в італійській Болоньї за зразками карт давньогрецького астронома, математика і географа Клавдія Птоломея 150 року до н.е.

Десятку найдорожчих книг завершує Європейська Біблія, яку у 1989 році на аукціоні Sothebys продали за $3,18 млн. За змістом майже повністю відповідає християнському Старому Заповіту. Цей примірник створений у Вавилоні в ІХ-Х століттях н.е. і є одним з найдавніших і найдорожчих рукописів на івриті.